kauçuk karo zemin

VİDEOLAR / Endüstri 4 0 için Ultrasonik Kaynak Makinası

Birinci sanayi devriminin öne çıkan özelliği, mekanik destekli proseslerin endüstriye girmesiydi. İkinci sanayi devriminde elektronik gücü, fabrikalarımızın verimliliğini artırdı. 1970’lerde IT’nin gelişimi ve fabrika otomasyonu üçüncü devrimi hızlandırdı. Dördüncü sanayi devrimin olan Endüstri 4.0’ın karakteristik özelliği, fiziksel dünya ile sanal dünyanın CPS (siber fiziksel sistemler) biçiminde bir araya gelmesidir. Türk sanayisine destek verecek şekilde Sonikel Ultrasonik, bu kapsamda tasarladığı Ultrasonik Kaynak Makinaları ve Ultrasonik Otomasyon Sistemlerinde Endüstri 4.0’ı destekleyecek haberleşme alt yapısını sistemlerine eklemektedir. Ultrasonik kaynak, kesim makinası veya otomasyonu ile diğer kontrol üniteleri arasında TCP/IP haberleşme standardında bilgi paylaşımını destekleyen bir ağ gerektirir.

Eğer Endüstri 4.0 stratejisi gerçekleşirse üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacaktır. Bu noktada Ultrasonik Kaynak, Ultrasonik Kesim ve Ultrasonik otomasyon sistemlerinde haberleşme alt yapılarının da hazır olması gerekmektedir. Ultrasonik kaynak teknolojisi, kimyasal kullanılarak yapılan yapıştırmaya veya vida kullanılarak yapılan bağlantılara kıyasla çevrim süresi çok daha kısa olan doğaya zarar vermeyen yeşil bir kaynak teknolojisidir. Çevrim süresinin kısa olması, Endüstri 4.0 ’ın üçüncü maddesi olan verimliliğe, katkısı olacak şekilde bir çözüm sağlamaktadır.

Dünya ekonomisinde rekabetin maliyet ve kalite üzerine odaklandığı düşünüldüğünde, üretim hızının yüksek olması ve hatasız üretim işletmelerin en çok ihtiyacı olan iki önemli noktadır. Plastik yapıştırma prosesi için geliştirilen ultrasonik kaynak otomasyon çözümleri ile işletmeler, rekabetçi avantaj yakalama imkanı elde eder. Ürünlerin daha hızlı, daha ekonomik ve daha kaliteli üretilmesi, müşterilerinin daha uygun fiyata daha kaliteli ürünler ile buluşmasını sağlar. Ayrıca bu ürünlerin sürekli aynı kalitede ve aynı standartta üretilmesi de oldukça önemlidir. Bu sebeple, ultrasonik kaynak makinası veya ultrasonik kaynak otomasyonu konusunda yapılacak ilk yatırım maliyeti kendisini kısa süre içinde amorti ederek, yatırımcısına kazandırmaya başlayacaktır.