kauçuk karo zemin

VİDEOLAR / Ultrasonik Şoktüp Kaynak Makinesi

Sonikel Ultrasonik, patlayıcı sektörüne özel yenilikçi ve yerli çözümler sunmaktadır. Patlayıcı sektöründe NONEL ( Non- Elektric) kapsül olarak da adlandırılan 3 katmanlı şok tüp teknolojisi ile üretilmiş elektriksiz kapsül ile sınırsız gecikme imkânı elde edilerek yer altı ve yer üstü patlamalarda emniyetli bir şekilde kullanılır.  Elektriksiz ateşleme sisteminde enerji şok tüp içerisinden ilerler ve kapsülü infilak ettirir. Bu esnada şok tüp, infilaklı fitilin aksine zarar görmediği gibi, delik içerisindeki patlayıcıyı da sağırlaştırmaz. Delikiçi Elektriksiz (non-electric) Kapsül; milisaniye gecikmeli, elektriksiz,  şok tüp kapsül sistemidir.

Elektriksiz şok kapsüllerin, şok tüplerin üretiminde Ultrasonik Kaynak Makinaları kullanılmaktadır. Sıcaklıkla alev alma özelliği olan patlayıcı ürünlerde, şok kapsüllerin aktifleşmemesi için sıcaklık prensibiyle çalışan kaynak teknolojileri kullanılmamaktadır. Onun yerine soğuk kaynak teknolojisi olarak adlandırılan Ultrasonik Kaynak Sistemleri kullanılmaktadır.

Sonikel Ultrasonik, Türkiye’nin 3 büyük elektriksiz şok kapsül üreticisine de Ultrasonik kaynak çözümleri vermektedir. Patlayıcı sektöründe kullanılan Ultrasonik Kaynak makineleri için otomasyon yazılımları da yapmaktadır. Bu sayede, kaynak noktasına el değmeden sensörler yardımıyla kaynak başlatılmaktadır. Ultrasonik kaynak çevrim süresinin kısa olması ve üretim hızının yüksel olması temel hedeftir. Sonikel, bu hedefe uygun yazılım ve donanım çözümlerini de Türk patlayıcı sektöründe uygulamıştır.